Zajímavosti
žena v zrcadle
Babské Rady pro krásu aneb levně a účinně
Skořice a její léčivé účinky
Odborné studie o skořici
Jedna z prvních studií se zajímala o skořici jako léčivý prostředek proti diabetu - byla podávána v denním množství 1, 3, nebo 6 gramů po dobu 40 dní. Vědci v Pákistánu zjistili u lidí s diabetem tyto účinky:
- hladina cukru v krvi se snížila o 18-29% (to představovalo pokles o 1-2,5 mM)
- LDL cholesterol poklesl o 7-27%
- celkový cholesterol se snižoval o 12-26% beze ztráty ochranného HDL cholesterolu
- hladina triglyceridů se snižovala o 23-30%
Přínosy užívání skořice vždy trvaly i po ukončení jejího užívání. To znamená, že pokud je skořice užívána pravidelně, není nutné ji brát každý den, aby se dostavily všechny přínosy v podobě snižování krevního cukru a hladin LDL cholesterolu a triglyceridů. V zájmu vyvolání léčebného účinku skořice je však nutné zmínit závěr jedné nedávné studie, která nezaznamenala téměř žádné účinky po 14 dnech jejího užívání. Podle všeho je potřeba s užíváním vydržet alespoň po dobu 40 dnů, než si můžete dovolit přestávky a přitom využívat její ochranné účinky.
Od první publikace studií z Pákistánu v roce 2003 se na účinky skořice zaměřilo nejméně 52 dalších odborných prací. Většina oponentur se opírala o věcné tvrzení, že samotná skořice nemůže dostatečně upravit plně rozvinutý diabetes. Pro diabetiky by ale mohla skořice být jednou z mnoha různých cest léčby. Je ale potřeba upozornit, že lidé, kteří užívají léky, jako je inzulin nebo přípravky na zředění krve, by měli napřed konzultovat se svým lékařem, než začnou užívat větší množství skořice.
Skořice přidávaná do kokteilů (smoothies)
Je hlavně důležité si uvědomit, že neplatí, že čím víc skořice, tím lépe. Optimální denní dávka bývá kolem 3 gramů. Je to množství menší než čajová lžička - optimální množství, vhodné na větší sklenici.
Pokud chcete kupovat skořici ekonomicky, zvolte si balení ve větším množství. V tom případě ji však uchovávejte v utěsněné nádobě, aby si uchovala svou čerstvost.
Hodně receptů na koktaily se zmiňuje o možnosti přidávat skořici pro „obohacení chuti“, ale je dobré si zvyknout přidávat jednu čajovou lžičku na dvě sklenice nápoje. Její přidání ještě před mícháním zvyšuje aroma a příchuť, avšak můžete občas posypávat i povrch jako ozdobu.
Originál: https://www.naturalnews.com/028009_cinnamon_smoothies.html
Skořice jako lék i oblíbené koření
Ing.Zdeněk Rozehnal
Při přípravě pokrmů se obvykle bez koření neobejdeme. Některé druhy však mimo to, že dodají jídlu specifickou chuť i aroma, mohou působit na lidské zdraví. Typickým příkladem je skořice, kterou považovali za zázračnou již staří Řekové a Egypťané. Přírodní medicína jí připisuje blahodárné účinky na organismus, a tak může být nejen lékem, ale i prevencí.
Skořice je všestranně využitelná. Vyrábí se z ní různé oleje, masti či tinktury, dokonce může být i přirozenou vůní v bytě, ve farmacii se užívá při výrobě léků, aby upravila jejich nepříjemnou chuť a podpořila možnost rychlejšího vstřebání do organismu. V kombinaci s medem je dle rad, které se tradují z generace na generaci, zaručeným receptem na to, jak snadno porazit angínu nebo chřipku. O všem se dozvíte na řádcích níže.
Skořice je kůra stromu
Skořice se v podobě, v jaké ji známe, získává ze stromu zvaného skořicovník, je vlastně jeho kůrou. Ten se pěstuje v různých tropických oblastech, podle toho se rozeznávají hlavní druhy. Z tohoto pohledu je za nejkvalitnější považována skořice pocházející ze Srí Lanky, z ostrova Cejlon. Dále se skořicovník pěstuje i na jihu Číny, v Thajsku a Indonésii (rostlina se jmenuje skořicovník čínský a mimo skořice poskytuje i jako koření své plody – nazývané kassiové květy). Tento druh má zase hrubší kůru a je zabarven více do červena, také oproti prvně zmiňovanému netvoří typické svitky, ale spíše jen pruhy. Obvykle se první úroda sklízí ve 2 až 3 letech stáří rostliny. Dobrou skořici poznáte podle charakteristické červeno-žluto-hnědé barvy, pružnosti a samozřejmě podle specifické vůně.
Správné skladování skořice je velice důležité pro zachování typické vůně i chuti. Svitky je proto vhodné vložit do skleněné nádoby, která jde uzavřít, a tu posléze uchovávat při pokojové teplotě na místě, kde nebude na skořici pražit slunce. U mleté skořice se může postupovat stejně, tedy přesypat ji do nějaké nádoby, případně postačí dbát na to, aby sáček nezůstal otevřený – opatří se třeba sponou či gumičkou.
Skořice jako lék pomáhá i v boji proti rakovině
V otázce využití skořice jako léku se v poslední době hovoří především o účincích spjatých s potlačováním tvorby a projevů rakovinotvorného bujení. Skořici se v tomto ohledu připisuje schopnost zastavit rozšiřování nežádoucích buněk. V podstatě se skořice dokáže postarat o to, že k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tyto závěry vyplynuly z americké studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií. Mimo tohoto zaměření se vědci zabývají i otázkou vlivu skořice na cukrovku 2. typu. Stále více se tak objevují výsledky, které poukazují na to, že skořice pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru.
Obecně však skořice jako lék pomáhá:
- zlepšovat trávení
- při nevolnosti
- proti nachlazení
- odstraňovat bolesti svalů a kloubů
- snižovat projevy revmatismu
- v boji proti infekci
- v boji proti celulitidě
- snižovat špatný cholesterol (ten příznivý ponechává)
- podporovat apetit
- mírnit menstruační potíže
- mírnit kašel
Podporuje funkci mozku
Už samotná vůně zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Největší pozitivní účinky byly zaznamenané při úkolech, kde bylo třeba použít obrazovou paměť.
Prevence proti trombóze
Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že přispívá k ředění krve a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin. Lékaři by měli pacienty, kteří užívají léky na ředění krve, varovat, aby skořici nekonzumovali, a pokud používají potravinové doplňky, neměla by být skořice součástí jejich obsahu. Mohlo by to v kombinaci s léky způsobit značné zdravotní problémy.
Baktérie, viry a plísně
Je účinným bojovníkem proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Esenciální oleje z tohoto koření, dokážou zastavit mnoho typů bakterií a plísní. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum.
Hlídač hladiny cukru
Lze ji zařadit i mezi silné antioxidanty. Dokáže pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit, a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Ve studiích bylo prokázané, že snižuje hladinu glukózy v krvi až o 30 %. Dokáže správně spouštět inzulín. Pozitivní účinky se prokázaly už při konzumaci 1 gramu denně.
Tlusté střevo a zažívání
Bezesporu je výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem. Jedině těhotné ženy by skořici měly konzumovat jen velmi málo.
Srdce a ateroskleróza
Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo, dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy.
Zahřeje vás na duši i po těle
Má neuvěřitelnou schopnost zahřát celé tělo. Trpíte-li na studené ruce a nohy, neváhejte si trochu skořice přidat do čaje. Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus, který je chladem sužován, a mimo to má již zmiňované antibiotické účinky podporující a nabuzující imunitní systém.
Usnadňuje skořice hubnutí?
Často je skořice předmětem diskuzí i v otázkách hubnutí. Na řádcích výše bylo zmíněno, že skořice jako lék dokáže snižovat hladinu cukru v krvi. Na stejném základě je postavena i účinnost při hubnutí. Mnozí výživoví poradci se tak shodují, že skořice může při pravidelném a dlouhodobém užívání zlepšovat funkčnost inzulinu, a tak usnadňovat snahu shodit nějaké to kilo. Pokud si však myslíte, že budete každý konzumovat skořici a váha půjde dolů, mýlíte se. Nikdy se nedočkáte výsledků bez pohybové aktivity a případně nastavené diety.
Skořice a med = účinná prevence nachlazení
Díky antibiotickým a protiinfekčním účinkům je skořice společně s medem považována za nejvhodnější přírodní prevenci a případně i terapii při chřipce, nachlazení nebo třeba angíně. Med je označován jako přirozené antibiotikum, jeho síla je tak v kombinaci se skořicí ještě zesílena. Více
Tip: med a skořice jako lék – připravte si 1 polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba necelou polovinu kávové lžičky mleté skořice. Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte 5 minut odstát. Přidejte pár kapek citronové šťávy, opět zamíchejte a zkonzumujte. Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý či třetí den, kdy si tuto zázračnou medicínu budete dopřávat, a to ráno i večer.
Skořice jako tajemství krásné pleti
Nejen v léčitelství je skořice upřednostňována jako jedna ze zcela přírodních možností, kterou lze dosáhnout pozitivních změn. Blahodárně působící vlastnosti jsou využívány i v kosmetice. Málokdo tuší, že v tomto ohledu byla skořice považována za zázračnou mnohem dříve než právě při terapii různých zdravotní obtíží či v kuchyni při přípravě pokrmů. Na strie a zpevnění kůže neexistuje nic spolehlivějšího, než je krém se skořicí.
Jelikož je prokázáno, že skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat celkový metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu, hovoří se o ní nejčastěji v souvislosti s potlačováním projevů celulitidy, a to s pomocí speciálních zábalů, kdy je skořicový krém nanesen na postižená místa, aby odbourával škodliviny nahromaděné v pokožce. Celá snaha se následně podporuje stlačením končetin v bandážích a působením na lymfatické cévy. Tuto proceduru dnes nabízí téměř každý kosmetický salón, podobně se však o svou pokožku můžete postarat i doma. Skořicovou mast si můžete obstarat v lékárně, nebo si směs na zábal vyrobit ze snadno dostupných ingrediencí – jogurtu, tvarohu, olivového oleje a samozřejmě skořice.
Tip: skořicový zábal pro lepší vitalitu pokožky a podporu boje proti celulitidě – smíchejte kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami mleté skořice. Pokud bude výsledek příliš řídký, zahustěte ho ještě tvarohem. Poté naneste na nohy a ty pak následně zabalte do potravinové fólie a ručníku. Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky a alespoň hodinu takto relaxujte. Výsledek poznáte již po 3 opakování.
Kdo by skořici neměl konzumovat?
I když je skořice tak vítaným přírodním pomocníkem při zlepšování zdravotního stavu, nedoporučuje se její konzumace (případně jen zřídka, a to ve velmi malém množství) těhotným ženám, které by se ostatně měly vyvarovat víceméně jakémukoliv ostrému koření. Mimo to může u citlivých osob vyvolat i alergické reakce (při nadměrné konzumaci), jako jsou vyrážky a podobné nepříjemnosti. Proto i u skořice platí – všeho s mírou. Skořice byste tak neměli jíst více jak 4 gramy denně.
Alzheimerova choroba – k prevenci i léčbě by mohla být užitečná skořice
John Phillip
V časopise the PLoS ONE vyšel článek o tom, že skořice – koření dostupné v kuchyních celého světa, by mohla být důležitým prostředkem pro prevenci Alzheimerovy choroby. Jeho autoři jsou vědci z Izraelské univerzity v Tel Avivu. Četnost výskytu Alzheimerovy choroby se zvyšuje exponenciálně a dnes už postihuje zhruba každého osmého člověka ve věku nad 65 let. Výzkum prováděný v Izraeli vycházel z předpokladu, že tato devastující nemoc bývá následkem metabolického poškození mozku a někteří ji označují jako „diabetes III. typu“, neboť při ní bývají mj. snížené hladiny inzulínu v mozkových tkáních. Poslední studie prokázala, že látka z kůry skořicovníku, nazývaná CEppt, dokáže zastavovat progresi onemocnění.
Vědci došli k závěru, že extrakt ze skořice dokáže potlačovat škodlivé působení toxinů, které se nachází v mozku nemocných. Léčivé schopnosti skořice přitom byly známy už v biblických dobách, kdy kněží využívali tohoto koření k ochraně před infekčními chorobami. Antivirové vlastnosti pak byly potvrzovány i moderním výzkumem a to byl podnět k dalšímu zkoumání extraktů ze skořice z ohledem na možnosti zastavení progrese Alzheimerovy choroby.
V rámci vyhodnocení léčivých účinků vědci izolovali ze skořicové kůry složku CEppt a z ní si připravili vodný roztok pro vědecké experimenty. Tento roztok byl přidáván do krmení pokusných myší, u kterých byly předtím upraveny geny tak, aby se u nich vyvolala agresivní forma Alzheimerovy nemoci. Po čtyřech měsících podávání extraktu vědci zjistili, že další průběh choroby se podařilo dramaticky zpomalit, takže aktivita a délka života sledovaných myší byla pak srovnatelná s kontrolní skupinou zdravých jedinců.
Kromě těchto příznivých účinků vědci zjistili, že extrakt ze skořice dokáže rozrušovat shluky proteinu amyloid. Vedoucí výzkumu prof. Michael Ovadia věří tomu, že CEppt je významný nejen pro zastavení progrese Alzheimerovy choroby, ale dokáže narušit i shluky jinak nemocných buněk, které se zformovaly.
I mnoho jiných přírodních látek, jako jsou např. resveratrol, kurkumin nebo borůvky, se ukázaly být slibné pro prevenci této devastující formy demence. Avšak jen terapie s využitím extraktu skořice dokáže odvrátit onemocnění i poté, co už bylo diagnostikováno. Prof. Ovadia komentoval výsledky dosavadního výzkumu takto: „Naše zjištění se ukazují být mimořádně slibná. Zatímco farmaceutické firmy vyvíjí syntetické substance proti Alzheimerově chorobě, námi využívaný extrakt nejenže nemá žádné vedlejší škodlivé účinky, ale je to navíc bezpečná přírodní substance, kterou lidé konzumují už tisíce let.“
Vědci však v závěru své studie neposkytují návod, jaké množství skořice je vhodné denně zkonzumovat, aby se dostavily ty nejlepší výsledky. Odborníci na výživu ale už delší dobu doporučují používat skořici přidáváním do jídel nebo brát extrakt ze skořicové kůry v podobě potravinového doplňku v množství 500 mg. Skořice se tedy stává přírodním prostředkem, který by mohl být klíčový pro prevenci i léčbu Alzheimerovy choroby.
Originál: https://www.naturalnews.com/033246_cinnamon_Alzheimers.html
Učinkuje skutečně léčba medem a skořicí? Co je dobré o tom vědět
Tara Green
Nováčci v oblasti holistické léčby běžně s nadějemi žasnou nad zprávami o medu a skořici, jako o zázračném všeléčivém prostředku. Skeptici na druhé straně nešetří posměchem nad označováním medu a skořice coby léku a poukazují skutečnost, že nejvíce článků o léčebných přínosech této dvojice potravin pochází z článku, který byl zveřejněn poprvé v roce 1995 v deníku The Weekly World News. Pravda je ovšem taková, že med se skořicí jsou už celá století využívány k péči o zdraví, avšak účinky jejich užívání závisí z převážné části na životním stylu, energetické aktivitě a na takovém způsobu stravování, kde převažují potraviny v přírodním stavu.
Tradiční léčitelství
Tradiční čínská medicína například nahlíží na skořici jako na zdroj energie jangu a proto ji používá k léčbě potíží pocházejících z přebytku jinu, jako je třeba nachlazení. Med je zde pokládán za neutrální substanci - to znamená, že jsou v něm jang a jin vyvážené. Dávní léčitelé z indické ajurvédské tradice zase rozlišovali 8 různých variant medu, z nichž každá má své osobité léčivé účinky. A skořice zde bývala používána k léčbě nemocných dásní, erektivní disfunkce a mnoha jiných potíží.
Přínosy medu a skořice
Lidová moudrost v sobě stále ještě udržuje znalosti o léčivých schopnostech těchto dvou prostředků. Jsou stále využívány v mnoha situacích, hlavně ale mezi chudými pacienty, kteří navíc mívají omezený přístup k moderní zdravotní péči.
Med mívá přirozené antibakteriální vlastnosti. Pokud je používán na jizvy nebo popáleniny, zabraňuje infekcím a podporuje hojení. Pravidelné užívání medu se skořicí, pokud je kombinováno se zdravou stravou a přiměřenou tělesnou aktivitou, může být dobrou prevencí proti srdečním chorobám, neboť pomáhá odstraňovat usazeniny v tepnách.
Pití vlažné vody, ve které jsou rozpuštěny med a skořice, mívá rovněž příznivé účinky na močový měchýř, neboť jej čistí a odstraňuje z něj infekce. Pravidelné pití tohoto nápoje dokáže navíc ulevit a v některých případech i úplně vyléčit bolest pocházející od artritidy.
Tento nápoj navíc ještě i posiluje imunitní systém a pomáhá zvládat nachlazení i některé virové nákazy. Aplikace pastového medu se skořicí na zanícené dásně dokáže ulevit od bolesti nebo krvácení a zpomalit další šíření zánětu.
Když jsou užívány společně, mívají med se skořicí ještě mnoho dalších účinků: zlepšují trávení, pomáhají proti plynatosti, dodávají tělu energii, zvyšují pozornost či také podporují tělesnou aktivitu.
Jako dva nejvýznamnější přínosy medu a skořice bývají popisovány posilování schopnosti vyrovnat se s nadváhou a působení proti některým formám rakoviny. I když takovéto účinky dosud nebyly spolehlivě prokázány, příroda nám i tak poskytuje překvapivé množství léčivých substancí, z nichž většina také ještě nebyla testována medicínskou vědou. Pokud byste však při léčbě rakoviny spoléhali pouze na med a skořici, nebylo by to prozíravé.
Jak dosáhnout maximálních účinků
Skořice a med mohou posílit vaše zdraví - a to jak odděleně, tak i ve vzájemné kombinaci. Dnešní závislost na farmaceutickém průmyslu nás přivedla k falešné víře, že léky by měly být schopny nás léčit i bez ohledu na náš současný životní styl. Pokud ale pozorně sledujete informace o zdravotní péči, brzy možná zjistíte, že „kouzelné střely“ farmaceutického průmyslu umožňují, aby se jedna skupina příznaků nemocí ztrácela, zatímco se současně začíná objevovat skupina nová.
Nemoc bývá důsledkem nerovnováhy a proto zpětné nalezení zdraví a vyváženosti vyžaduje přehodnocení způsobu našeho života. Lenoch povalující se doma v křesle, který si k večeři dává smažená kuřata a hranolky a k nim bude užívat med se skořicí, asi těžko zaznamená nějaké léčebné přínosy. Daleko účinnější může být takováto léčba tehdy, když si budete med a skořici připravovat jako součást vašeho zdravého životního stylu.
Originál: www.naturalnews.com/034280_honey_cures_cinnamon.html
Týdeník World News, vycházející v Kanadě, uveřejnil následující seznam nemocí, které mohou být léčeny medem a skořicí jako výsledek studií západních vědců:
Nemoci srdce
smíchejte med a mletou skořici a namažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
Artritida
Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou - li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida. Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou skořice před snídaní, 73 nemocných bylo úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí.
Infekce močového měchýře
Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest.
LDL cholesterol
2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou LDL cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává - li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou LDL cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je - li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu.
Nachlazení
Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s 1/4 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.
Potíže se žaludkem
Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.
Plynatost
Dle studií prováděných v Indii a Japonsku med a skořice zabraňují tvoření nadbytečných plynů při trávení.
Posílení imunitního systému
Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.
Těžký žaludek
1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.
Chřipka
Vědci ve Španělsku zjistili, že med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před ní pacienty.
Dlouhověkost
Čaj vyrobený z medu a skořice, je-li brán pravidelné, zabraňuje potížím dlouhého věku. Vezměte 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody a uvařte jako čaj. Pijte 1/4 šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží, jako ve 20 letech.
Pupínky
3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně pupínky do týdne zmizí i s kořeny.
Kožní infekce
Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.
Hubnutí
Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek medu se skořicí. Pravidelné užívaní sníží váhu i u mimořádně obézních osob. Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel.
Rakovina
Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.
Chronická únava
Nedávné studie ukazují,že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti-senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr. Milton, který tyto výzkumy prováděl říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita obnoví do týdne vitalitu těla.
Zápach z úst
Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.
Příroda léčí – nervový systém.
Bylinky při depresi, stresu či vyčerpání?
Bylinky jsou mnohem vhodnější než chemické léky, které jsou sice účinnější a rychlejší, ale také mají řadu vedlejších účinků a jejich používání může být spojeno s mnoha riziky.
Na léky běžně vzniká závislost a hrozí nebezpečí z nehodných kombinací různých léků. Některé slabší léky se postupně vyměňují za silnější a vznikají další závislosti.
Při užívání léků je pravděpodobné, že se dostaví například ospalost, porucha soustředění, nevolnost, bolest hlavy nebo vyrážka. Pokud problémy zvládáme ještě sami a nejsme nuceni svěřit se do péče lékaře a léků, můžeme své nálady zvládnout pomocí přírody. Bylinky proti depresím, stresu či vyčerpání jsou neškodné a staletími osvědčené.
Výhodou bylinek je především to, že jsou z čisté přírody a působí celkově harmonicky. Nevzniká na ně závislost. Bylinky při depresi, úzkosti nebo při jakémkoliv nervovém vypětí či vyčerpání, skutečně pomáhají a užívají se po celém světě již od nepaměti.
Bylinkové rituály
pro dobrou náladu
♦ Pokud víme, že nás každoročně trápí podzimní a zimní špatné nálady, můžeme se na podzim zásobit bylinkami, z obchodu, ze zahrádky nebo z přírody.
♦ I sběr bylin během letních výletů do přírody je příjemnou relaxací.
♦ Stejně tak další práce s bylinkami může být koníčkem, zábavou a určitě také relaxací. Sušené bylinky můžeme dát do stejných průsvitných sklenic a vystavit si je v kuchyni na polici. Můžeme sklenicím připravit ozdobné nálepky s popiskami, ozdobit si víčka, atd.
♦ Další pohodovou činností může být „rituál přípravy čaje“. Pro své bylinkové čaje můžeme vyčlenit či pořídit speciální krásný hrníček,podšálek, konvičku, prostírání, aj. ..v barvách a dekorech, které nám pozvednou náladu. Barvy výrazně ovlivňují naši náladu. (Vlastnosti barev – barvy v interiéru)
Lahodný bylinkový čaj
Bylinky nejsou toxické, nemají vedlejší účinky, lze je podávat i dětem. Bylinky pro dobrou náladu a dobré zažívání užíváme nejčastěji ve formě čajů, koupelí, mastí nebo vdechováním vonných esencí. Příjemné jsou masáže nebo vonné esence v sauně .
Nejjednodušší způsob je připravit si bylinkový čaj pro pohodu a dobrou náladu. Hned po ránu a také večer před spaním.
Popíjet bylinkové čaje můžeme i během dne, nevadí, že nejsou horké. Svoji lahev s čajem můžeme mít stále u sebe, v autě nebo v práci. Pokud máme chuť na teplý bylinný čaj, můžeme si v práci nalít do hrníčku trochu chladného čaje a dolít horkou vodou.
Čaj připravíme tak, že 1-2 lžičky sušených bylin zalijeme 0,25l horkou vodou a necháme cca 10 minut vylouhovat, pak slijeme.
V létě můžeme pár stonků bylinek přidat do lahve s čistou vodou, nechat louhovat a popíjet.
Co nás trápí nejčastěji?
Dlouhá zima, velký výkon, intenzivní stres, zásoby energie bez dobíjení stále dochází, špatná strava, po nemoci.. aj,
Co pomáhá nejvíc při vyčerpání?
Strava bohatá na: vitaminy, zejména skupiny B, železo, ženšen, ořechy. Někdy je na vině zanesený organismus, prospívá očista a detoxikace, zejména jater.
Můžeme využít bylinek s vyšším obsahem železa, například smetanka lékařská, třapatka nachová, kozlíček, divizna, světlice barvířská, jetel luční, mateřídouška.
♣ Deprese, úzkosti
Poruchy nálad, sklíčenost, špatná nálada bez příčiny, apatie, smutek bez příčiny, ztráta chuti do života, sklíčenost
Co pomáhá nejvíc při depresi?
Strava: vitamíny skupiny B, zejména B6 a B 12, kyselina listová, lecitin, ženšen, barevné jídlo. Na vzniku depresí se také podílí nedostatek vitamínu D, kterého máme málo. Do stravy se také zařazují omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají v boji proti pocitům smutku, úzkostem i při poruchách spánku.
♣ Stres, přepětí, nervozita
Stresu podléháme velmi snadno, neumíme si omezit náročné stresující situace na minimu, rozčilujeme se více než je potřeba a reagujeme zbytečně podrážděně, vztekle, máme pocit stlačené páry, sevření. Časté je podráždění z příčiny i bez příčiny, přecitlivělost, rozrušení.
Co pomáhá nejvíc při stresu?
Strava: vitamíny skupiny B, vitamín C, magnezium, například z ořechů, celozrného pečiva, při intenzívním stresu jsou běžné nízké hladiny zinku v organismu.
Různé výzkumy poukazují na to, že při poruchách nálad nebo když se nálady často střídají, kromě vitamínů skupiny B, může být v organizmu málo hořčíku. Hořčík také někdy chybí při častých bolestech hlavy. Pomáhá při stavech napětí a při křečích.
Bylinky pro pohodu těla, duše i mysli
Kozlík lékařský
- jedna z nejpoužívanějších bylin na dobrou náladu. Zejména při rozrušení a nespavosti. Má analgetické, tišící účinky, tlumí bolesti, zklidňuje, má protikřečové a protizánětlivé účinky (klidní zažívání). Navozuje dobrý přirozený spánek, uklidňuje centrální nervový systém, zmírňuje úzkosti, podráždění, bolesti hlavy, bušení srdce, celkově harmonizuje. Bývá základem směsí bylinek pro dobrou náladu a pohodu.
Třezalka
- úžasná léčivka, zlaté kvítí plné slunce, je jednou z nejoblíbenějších a nejúčinějších bylin pro dobrou náladu, má tu výhodu oproti ostatním, že povzbuzuje i tiší – vyrovnává harmonii, ale nepůsobí tlumivě. Přináší radost do života po celý podzim a zimu, rozjasní špatnou náladu, deprese i chmury. Úleva na nervozitu, úzkosti, deprese a špatnou náladu, je dobré mít ji při ruce, čaj můžeme popíjet po celý den, doporučují se však maximálně 3 šálky denně, úleva se určitě dostaví pokud třezalce zůstanete věrni 10-14 dnů. max 2-3 měsíce, potom by se měla udělat přestávka. Působí někdy fotosenzitivně (kůže reaguje na slunce – vznikají skvrny, podráždění), neslunit se a nechodit na solárko!
Tymián
- silné přírodní antibiotikum, stimuluje nás, povzbuzuje, podporuje intelektuální schopnosti a mentální činnost. Užívá se při depresích. Sušený se přidával do polštářků na spaní.
Levandule
- zklidňuje a harmonizuje nervový systém. Doporučuje se při úzkostech a různých duševních onemocněních. Zlepšuje celkově stav organizmu, při virovém onemocnění, špatném trávení, má silné protizánětlivé účinky. Pomáhá při regeneraci a zmírňuje únavu, pocit vyčerpání, má sedativní účinky. Výborné jsou večerní koupele nebo masáže. Používá se i u hyperaktivních dětí.
Meduňka
- úžasná úleva pro celý organizmus, harmonizuje nejen nervový systém. Utěší a navrátí radost, působí při zvýšeném nervovém napětí, má protikřečové, dezinfekční a uklidňující účinky, zlepšuje trávení. Doporučuje se při podráždění, úzkosti, bolesti hlavy ze stresu a napětí, při depresích, užívá-li se večer před staním, prohlubuje spánek, snižuje bušení srdce. Meduňka patří mezi nejoblíbenější bylinky, bývá součástí řady čajových směsí a bylinných přípravků pro dobrou náladu a dobrý spánek. Může se užívat i dlouhodobě.
Chmel
- zklidňuje a navozuje dobrý spánek. Chmel nezklidňuje jen trávení, ale působí blahodárně i při nervovém napětí, nespavosti a migrénách.
Lípa
- strom života, má uklidňující, protikřečové a uvolňující účinky. Díky esenci v ní obsažené se používá při nervovém podráždění, úzkosti a při nervozitě. Pomáhá při poruchách spánku, navozuje dobrý spánek, ale nečiní nás ospalými. Kromě lahodného lipového čaje si můžeme připravit koupel z lipové kůry. Lípu doporučují i pediatři pro děti, je účinná nejen při nachlazení, ale také pro zklidnění dětí, hyperaktivních, podrážděných či nervózních.
Máta
- povzbuzuje, zmírňuje bolesti, tiší bolest. Psychickou i fyzickou. Doporučuje si při bolestech hlavy a migrénách, při křečích ze stresu i ze špatné stravy. Je účinná při fyzické únavě a bolesti svalů. Výborná jako lahodný čaj, koupel i při masáži.
Heřmánek
- působí protizánětlivě a zklidňuje, užívá se při nervozitě, úzkosti. Tiší, uvolňuje a uklidňuje, zlepšuje trávení, tlumí bolesti hlavy. Heřmánkový čaj je vhodný kdykoliv během dne, ráno, odpoledne i večer. Pomáhá navodit příjemné usínání, stejně tak koupel s heřmánkem. Ne náhodou je oblíbenou přísadou řady kosmetických výrobků a čajových směsí, nejen pro děti.
Hloh
- uklidňuje nervy a posiluje srdce. Považuje se za jednu z nejúčinnějších rostlin pro zmírnění úzkosti, užívá se při nervozitě, srdeční úzkosti, zrychlené srdeční činnosti, při úzkosti a s tím spojenou nespavostí.
Bazalka
- povzbuzuje, mírní křeče, zpomaluje trávení v důsledku nervového vypětí. Mírní bolesti hlavy, je vhodná při migrénách a to i dlouhodobě třeba jako esence, kterou potíráme spánky. Posiluje nervový systém, užívá se při tělesné slabosti, nervovém vyčerpání a velké únavě.
Majoránka
– oblíbená bylinka i koření, známá tím, že uklidňuje. Užívá se při psychickém rozrušení, nervozitě, vypětí a také při úzkosti. Zlepšuje trávení při nervovém vypětí, uvolňuje svalstvo, je vhodná při nespavosti. V koupeli má povzbuzující účinky. Používá se také při migrénách. Jako koření podporuje dobré trávení.
Saturejka
- celkově povzbuzuje nervový systém, používá se při jako koření i jako bylina, která usnadňuje trávení. Například masa nebo ryb.
Šalvěj
- posiluje a povzbuzuje nervový systém. Mírně stimuluje nadledvinky a proto se doporučuje při depresi, třesu, závratích a jiných projevech nerovnováhy nervového systému.
Rozmarýna
- zbavuje smutku, vrací vitalitu, jedna z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších bylin vůbec. Povzbuzuje celkově organismus i náladu. Je vhodná pro zotavení po nemoci, při depresích či vyčerpání, při nízkém krevním tlaku a tělesném vyčerpání. Používá se jako bylinka i jako koření. Úžasné jsou koupele které celkově vitalizují a stimulují organismus, nejsou však vhodné těsně před spaním a pro těhotné, rozmarýn prokrvuje.
Dobromysl
- bylinka pro dobrou mysl. Posiluje celý organizmus, ulevuje od starostí, uvolňuje nejen mysl, posiluje dobrou náladu a pohodu. Je vhodná při apatii. Účinně působí tam, kde ji potřebujeme, uvolňuje křeče v oblasti břich, je efektivní při kašli a infekcích, čistí a odplavuje toxiny. Je vhodná jako bylinka i jako koření, které zařadíme do jídelníčku.
Bylinky pro dobrou náladu na naší zahrádce
Také péče o bylinky, čas trávený péčí o živou přírodu a potěšení z pohledu na krásné bylinky nás kdykoliv povzbudí a potěší. Zahrádkáři trpí jen zřídka depresemi a nervovými poruchami. Péče o zahradu je jedna z nejúčinnějších relaxací pro tělo, duši i mysl. Zahrádka nemusí být velká, stačí malý kout nebo i pár květináčů..
Kůže, ta nejcitlivější holka, jakou jste kdy potkali…
Na kůži se odráží aktuální stav našeho organismu. Tvoří hranici mezi vnitřním a vnějším. Na kůži se může odrazit nejen stav a fungování vnitřních orgánů, ale i naše emoční naladění.
Naše emoce a kůže
„Při stresu, obavách, úzkostech se může zhoršit chronické kožní onemocnění, jak je viditelné například u atopického ekzému nebo se může objevit nové kožní onemocnění, kde je možné jmenovat například kopřivku. Častým kožním projevem je opar – virové kožní onemocnění, kdy spouštěcím mechanismem může být zátěž fyzická či psychická,“ uvádí kožní lékařka MUDr. Ivona Kosová.
V současné době se málokdo z nás vyhne nárokům na svůj vzhled. Očekává se od nás, že budeme “nějak”, nejlépe čtyřiadvacet hodin, vypadat, že nám snad nikdy v životě nepřibyde žádná vráska ze starostí, žádné pytle pod očima z únavy, natož pak různé lišeje, svědivé vyrážky nebo bolavé ekzémy, které se přihlásí v nejnevhodnější chvíli jako nezvaní hosté. Když přestanou fungovat make-upy, masti z lékárny zkoušíme různé detoxikační kúry, speciální dietní režimy, akupunkturu nebo homeopatii. Ve většině případů proto, abychom se vyhnuli kortikoidům.
Pro začátek trocha teorie. Kůže je největším orgánem lidského těla, o velikosti, průměrně, 1,7 m2. Má termoregulační schopnosti, důležitou sekreční funkci, plní funkci imunologickou, ale i smyslovou – cit pro tlak, bolest, chlad, teplo a hluboké čití. Dalo by se říci, že se kůže dennodenně stává naším obráncem před okolním světem, ale i před námi samotnými. Je to ta nejcitlivější holka, jakou jste kdy potkali. A zaslouží si, abychom jí věnovali pozornost a byli na ni hodní.
Když se hádá duše s tělem
Žijeme zrychleně, pod tlakem, míváme na sebe přehnané nároky. Nad svou životosprávou mnohdy mávneme rukou v duchu proklamovaného hesla: “na něco stejně umřít musím”. Zběsile komunikujeme na sociálních sítích, ale tváří v tvář se nám těžko hledají slova.
Ležíme vedle sebe v posteli a píšeme maily, místo abychom se k tomu druhému přitulili a povídali si. Své pravé pocity a potřeby potlačujeme z důvodů pseudoslušnosti i ohleduplnosti a všechno nás u toho škrábe.
Necítíme se „ve své kůži“
Kůže je totiž jeden z nejpodstatnějších orgánů vyjadřujících naše emoce. Proto první věcí, kterou pro sebe musíme udělat je to, že si zkusíme upřímně k sobě uvědomit, co nás trápí, tíží, rozčiluje a pokusíme se to napravit. Slovem, činy, změnou svého chování i myšlení. A k péči o duši přidáme i tu o naši tělesnou schránku. „Nemoc těla tak, jak ji známe, je posledním stadiem něčeho, co je hluboce zakořeněno pod povrchem. Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co všichni známe jako nemoc,“ potvrzuje anglický lékař dr. Edward Bach.
„Z praxe mohu potvrdit, že při úvodní konzultaci je důležité projít s pacientem období, které předcházelo vlastnímu kožnímu onemocnění. Často se dostáváme k situacím, které byly nějakým způsobem pro pacienta zátěží. U dětí je to často vstup do nového kolektivu, přechod do školky, školy. U nás dospělých jsou to častá témata práce či vztahů. Pro pacienta je vhodné, aby tato témata zpracoval a nemoc mohla být vyléčena. K tomu může pomoci zmiňovaná Bachova terapie. Je to jedna z možností, jak zpracovat své pochybnosti, strachy, obavy, pokud jsou uloženy na úrovni emocí,“ potvrzuje MUDr. Kosová.
Ekzémy bývají často podmíněny geneticky. Co už ale v současnosti připouští i občas poněkud ztuhlá západní medicína, na jejich rozvoji se z velké části podílí i psychika. Psychosomatický pohled jakožto celostní vhled na zdraví člověka je při onemocnění pokožky nezanedbatelný. Tzv. somatizace (tj. odvedení psychického napětí do tělesné oblasti) nám vytvoří otisk na kůži, tělo vyšle vzkaz duši.
A je na nás, jestli nad ním začneme přemýšlet: Co potlačuji? Umím své matce dostatečně jasně říkat “ne”? Co bych nejraději zametla pod koberec? Šíleně se honím, ale nemám na vybranou. Nejsem dostatečně schopná a šikovná. Strašně mě ten člověk vysává, ale nedokážu s ním ukončit kontakt, protože nechci, aby na mě zanevřel. Můj životní styl mě ničí, ale musím vydržet. Tenkrát jsem jí nepomohla a teď si to stále dokola. Je třeba, abych uživil rodinu, i když mě asi brzy “trefí šlak”. To je jen pár myšlenek, které vám umí s psychikou hodně zatočit!
Léčba a regenerace kůže
S kožním onemocněním se lidé často setkávají už v útlém věku. Děti jsou bohužel k psychosociálním traumatům vnímavější. Kvůli necitlivému chování okolí poté zažívají nenávist k vlastnímu tělu, stydí se za něj, cítí samotu a pocit viny.
Nesmí se zapomínat, že jde o spojité nádoby. Celý problém může vyústit v bludný kruh, kdy stres vyvolává kožní onemocnění a kožní onemocnění je spouštěčem psychické nepohody. Jenže tak to být nemusí.
Zdravá kůže
Pro pokožku bez ekzémů a vyrážek je zásadní uvědomit si důležitost celkové vyrovnanosti a vnitřní pohody:
Rada č. 1: Identifikujte problém. Pokud jste vysledovali, že problémy s kůží pramení např. ze strachu či úzkosti z okol¬ních změn, je potřeba překonat tento strach. Pomoci nám může kombinovaná bio esence „strach“, která pomáhá zbavit se pocitů úzkosti, strachu a hrůzy. Pokud máte např. dlouhotrvající konflikty v práci, pak si můžete pomoci kombinovanou esencí „první pomoc“, která působí okamžitě zklidňujícím efektem. Díky Bachově terapii docílíme vnitřní harmonie, neboť jedině tak můžeme dosáhnout opravdového zdraví. Jedině tak se nemoc nebude vracet.
Rada č. 2: Sledujte svou náladu. Nespokojenost, únava, smutek či zlost mohou být důsledkem nějakého nepříznivého vývoje – a každý na tyto nálady reaguje dle svého. Jste vyrovnaní? Pak s těmito náladami dokážete řádně naložit. Nevyrovnaný člověk však tuto špatnou náladu zakoření jako negativní pocit do duše a zablokuje si tak životní sílu. Je pak podrážděnější, mentálně unavený a často následuje tělesná nemoc. Objevil se vám ekzém? Potlačujete emoce. Dodejte si odvahu (např. díky kombinované esenci odvaha) a řekněte naplno, co si myslíte! Vyrovnaný emocionální stav je klíčem ke zdraví.
Rada č. 3: Zlepšete pokožku okamžitě. Ideálním pomocníkem pro takovou léčbu je novinka na našem trhu – Skinanim. Jedná se o produkt, který obsahuje přírodní rostlinné extrakty, výživné oleje a především biologicky aktivní ionty stříbra. Účinnost je projevena už po pár dnech používání, a díky zlepšení stavu postižené pokožky se brzy dostavuje i zlepšení emoční nerovnováhy.