Pleť:

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni

 

Bez černý 1

 

Bez černý je snad nejznámější a nejoblíbenější léčivka. Dříve se věřilo, že je bezový keř místem, které osidlují dobří duchové a víly. Proto ho lidé vítali v blízkosti svých domovů i chlévů.

Nerada to dělám, ale trochu si tu postesknu.. dnes se léčivý bez černý nahradil oblíbenými tújemi a dalšími dřevinami, které se zvláště na venkov příliš nehodí… Zkusme se na to, co nám přirozeně roste v okolí, dívat více přátelštěji a možná vezměme na milost bez a uctěme ho zpět u našich domovů :-)

Ale zpátky k bezu a jeho léčivým účinkům. Z bezu je možné využít celou rostlinu. Nejvíce používanou částí je květ, který právě rozkvétá. Účinky květů jsou všeobecně známé a popsané v mnoha knihách o bylinkách. Používá se při nachlazení, virosách, chorobách dýchacích cest, trávicího ústrojí , atd. Dají se z něj připravit pleťové vody na omývání, masti, sirupy, ocet.

Další částí, kterou můžeme využít, je list. Z listů je možné udělat tinkturu tak, že list naložíme do pálenky a necháme asi měsíc stát za oknem. Poté přecedíme a uchováme v temnu. Tinkturu z listů, stejně tak jako čerstvé listy je možné použít jako obklady na klouby a jejich případné potíže. Další možností využití je při otocích nohou, které může být způsobeno zadržováním vody v organismu.

Plod je oblíbený a jeho využití známé. Například jako bezinkový likér, víno, povidla, šťáva, mošt, marmeláda, kompot nebo jako sušený. O tom vám více napíšu v podzimním díle o bezu :-)

A kořen můžeme také využít, má podobné účinky jako listy, ale já ho nesbírám, protože bych musela bez vytrhnout a to pro mě není sympatická představa.

 

IMG_3522

Než ho jdu trhat, opět se na sebe naladím dýcháním. Zkuste to taky, sedněte si to trávy, dýchejte a když přistoupíte k bezu, požádejte ho, zda si můžete vzít jeho květy nebo listy.

Nejraději používám vodu s květy, omývám se s ní, piju jí a voním k ní. Připravila jsem pro vás další možnosti, jak květy a listy používat.

 

 

IMG_3517

Voda s citronem a bezovými květy:

Tahle voda je asi mou nejoblíbenější variantou použití květu bezu. Osvěží, pročišťuje močový systém, podpoří trávení, chutná a ještě krásně vypadá :-) užijte si ji také. Vodu s květy bezu lze taky použít k omývání nečisté pleti.

 

Čaj z květů:

Usušený nebo čerstvý květ přelijeme vřící vodou a necháme pod pokličkou asi 15 – 20 min. vyluhovat. Můžeme dosladit medem nebo sirupem z jitrocele či smrkových špiček. Použití je při nachlazení.

Čaj z květů s lípou, tymiánem a skořicí:

O tomto čaji se zmiňuji ve videu zde

můžete k němu přidat i citron nebo med, když budete mít chuť :-)

Ocet z květů:

Zalijeme květy octem, nejlépe vinným a necháme 2 – 3 týdny za oknem macerovat. Poté scedíme a můžeme používat jako osvěžení na pleť, když ocet zředíme vodou. Nebo při horečkách a nachlazení potíráme octem dlaně a chodidla. Pokud nás bolí namožené svaly, také můžeme potírat bezinkovým octem.

Mast z květů/pleťový olej z květů:

Květy naložíme do kvalitního za studena lisovaného oleje a necháme stát opět za oknem na slunci. Přecedíme zhruba po 14 dnech až třech týdnech. Mezitím olej kontrolujeme, aby se nám nekazil. Lépe uděláme, když necháme květy drobně zavadnout, vypaří se tak určité procento vody a olej nebude náchylný ke zkažení. Když je olej hotový, můžeme ho používat rovnou na pleť, případně potírat místa, kde máme nějaký kožní problém nebo jen tak, užívat si jeho příjemných účinků a vůně. Nebo olej vmícháme do bambuckého másla, které jemně rozehřejeme ve vodní lázni do 40°C. Pak uchováváme ve skle. Mast hezky zvláčňuje pleť a hojí drobná kožní poranění. Případně při přípravě můžeme přidat pár kapek éterického oleje z gerania Pelargonium graveolens nebo sladce vonící a kůži hojící Styrax benzoe.

Koupel z květů bezu:

Sušené nebo čerstvé květy naložíme předem zhruba na 2 – 3 hodiny do vody a přidáme med. Potom přecedíme a přilijeme do koupele. Tato voňavá lázeň udělá s našimi smysly zázraky! :-) užijte si to.

Maska na pleť:

Květy bezu buď samostatné nebo s květem lípy a heřmánku rozmixujeme s trochou vody tak, aby nám vznikla kaše. Tu přiložíme na pleť a necháme působit asi půl hodiny. Mezitím si pustíme oblíbenou hudbu, usadíme se pohodlně do křesla a relaxujeme :-) Masku poté smyjeme a pleť natřeme třeba olejem nebo mastí z bezu.

Nápoj z květů:

Vodu s květy, medem (případně třtinovým cukrem) a citronem dáme do větší lahve asi na 2 – 4 dny. Přikryjeme plátýnkem a necháme za oknem. Poté scedíme a můžeme pít. Květy je před naložením lepší zbavit stopek.

Bezinkový lektvar:

Květy (asi tři hrsti) s citronem a medem (případně třtinovým cukrem) vaříme v litru vody asi půl hodiny. Necháme vychladnout a druhý den přecedíme a naplníme do lahve.

 

 

IMG_3294

 

 

Tinktura z listů:

Podrcené nebo nakrájené listy naložíme do pálenky a necháme asi měsíc stát na slunci. Po přecezení používáme na kloubní potíže, otoky.

List jako obklad:

Pokud se poraníme, natlučeme si třeba koleno, praštíme se do ramene, atd.. můžeme jako první a skoro i poslední pomoc použít bezové listí. Pomneme ho v ruce, případně nakrájíme a přiložíme jako obklad. Už několikrát jsem měla možnost to vyzkoušet a je opravdu překvapivé, jak rychlé a skvělé účinky bezové listí má. Spíš vám přeji, ať tento způsob nemusíte zkoušet.

Čaj s bezových listů:

Čaj vaříme asi 10 – 20 minut a po scezení pijeme, když potřebujeme podpořit činnost ledvin, otékají nám nohy a jsme unavení.

O bezu jsem natočila také video, můžete se podívat tady pod textem. A také mě potěší, když se dole v komentářích podělíte o své recepty, jak bez využíváte vy nebo jak vám pomohl.

Děkuji vám a přeji krásné provoněné dny bezem! :-)

JEDNA Z NEJÚČINNĚJŠÍCH METOD, JAK PŘEDCHÁZET VRÁSKÁM ZCELA ZDARMA!

Hned na začátek bych chtěla říct, že vrásky jsou krásné, obzvláště ty od smíchu, dodávají vám... osobitý vzhled, takže pokud už je máte, nedělejte si starosti a žádný sebelepší krém vás jich nezbaví. Reklamy slibují hory doly, jen aby výrobci vytáhly peníze z vaší peněženky.Ve skutečnosti jsou krémy plné chemie a účinné složky mají velmi málo.

Pokud jim ale chcete předcházet, použijte vlastní moč.
Chápu, že tady mnoho žen se oklepe se slovy fuj a článek přestane číst. Je potřeba k tomu duchovně dozrát a pochopit, že i moč je přirozenou součástí našeho těla. Naše babičky to věděli, a proto jí používaly na štípnutí hmyzem, řeznou ránu, obklady na bolavý krk a na svou pleť.

Kosmetikou se zabývám dlouho a možná vás překvapí, že většina krémů na vrásky a atopický ekzém obsahuje granulovanou kravskou moč s názvem Urea. Je běžně k dostání v potřebách pro výrobu kosmetiky. Proč tedy používat kravskou, když mohu použít tu svoji, která obsahuje informace o mém těle?

Je to velmi jednoduché, vatový tampón počůrejte a každý den si potřete obličej. Za pár dní budete překvapené, jak se vám pleť vypnula a vyhladila. Kdo má problémy s akné, je to úžasný prostředek, jak se ho velmi rychle zbavit.

Pokud se stravujete "normálně", nesnídáte párky, k obědu knedlo- zelo-vepřo a večer McDonalda, nebude nijak moč zapáchat. Maso jíst pochopitelně můžete, ale pokud to nebude třikrát denně 7 dní v týdnu, tak moč bude jiná.

Moje babička jednou potkala kámošku, která v 80 letech neměla skoro žádnou vrásku, zaujalo jí to natolik, že se jí zeptala, co používá? Po přečtení tohoto článku je vám už asi jasné, co jí odpověděla.

Je na každé z vás, zda utrácet za krémy plné chemie a nebo zkusit tuto metodu, která je navíc zcela zdarma. Dá se použít i dětská, nejlepší je od miminka.

 

Bylinný obklad na suchou pleť

 

Co budeme potřebovat:

 

listy šalvěje

okvětí třezalky

listy podbělu

heřmánek

okvětní plátky růže

horkou vodu

Jak na to:

Rozmělníme od každé byliny stejný díl a přelijeme horkou vodou (na 1 díl bylin 2 díly vody). Vaříme 2 minuty a z teplého odvaru si uděláme obklad na obličej na 20 minut

 

Malinová maska pro suchou a citlivou pleť

Rozmačkáme 2 lžíce čerstvých malin s 1 lžící smetany, přidáme 1 bílek. Směs naneseme na obličej a necháme působit 15 minut. Můžeme také smíchat maliny s léčebným jílem (koupíme v lékárně) a nanést na obličej. Smyjeme po 15ti minutách vlažnou vodou.

 

Pleťová voda s medem a fenyklem

Med dodává pleti hebkost a vláčnost, fenykl má stahující účinky a přispívá k vyhlazení vrásek, vodka roztok zakonzervuje.

Potřebujeme: 1 a půl lžíce medu, 1 lžíce semen fenyklu, 2 lžíce vodky

Postup: Tekutý med nalijeme do misky, přidáme rozdrcená semena fenyklu a vodku. Dobře rozmícháme a necháme 3 dny v chladu odstát. Poto přecedíme a vodu nalijeme do skleničky. Před použitím na pleť můžeme roztok zředit 2 lžícemi vody. Ple´tovou vodu nanášíme na pleť po odlíčení.

 

Maska na akné

Smícháme 2 lžíce medu, 2 lžíce mléka a citronovou šťávu. Tuto směs vetřeme do pokožky vždy před spaním, ráno opláchneme vlažnou vodou.

Kávový peeling

Mletou kávu smícháme s 1 lžící olivového oleje, naneseme na tváře, čelo a bradu a jemně masírujeme. Takto odstraníme z pleti odumřelé části a šupinky. Obličej opláchneme vlažnou vodou.

 

Maska na suchou pleť

2 lžíce mletých nebo rozdrcených ovesných vloček namočíme do 100 ml teplé smetany. Naneseme na obličej a necháme působit 20 minut. Smyjeme vlažnou vodou.

 

Tvarohovo-medová maska

Maska je pro pleť velmi vyživující a osvěžující, vhodná pro všechny typy pleti

Postup: Smícháme 1 lžíci tučného tvarohu, 1 žloutek, 1 lžičku tekutého medu, 2 lžičky sušeného mléka, 1 lžičku citronové šťávy a 1 lžičku smetany. Naneseme na pleť a necháme působit 30 minut.

 

Odvar na unavenou pleť

Do 1 litru vroucí vody vhodíme hrst listů kerblíku a několik lístků máty a necháme 10 minut louhovat. Tímto nálevem pravidelně omýváme pleť, která se stává hladší a mladistvější, mizí vrásky a pokožka se pěkně vypíná.

 

Vyživující pleťová maska

Smícháme 1 vaječný žloutek, 2 lžičky medu, 1 měkký tučný tvaroh a 1 trochu smetany. Směs naneseme na obličej a dekolt, necháme působit 15 - 20 minut. Poté omyjeme teplou vodou.

 

 

Vyživující maska z droždí

Potřebujeme: 50 g droždí, 6 lžic mléka, pšeničné otruby

Postup: Droždí rozdrobíme a rozetřeme s trochou mléka. poté přilijeme zbylé mléko a přisypeme pšeničné otruby, kterými směs zahustíme. Masku nanášíme na pleť a dekolt a necháme působit 30 minut. Poté smyjeme vlažnou vodou. Tato maska je vhodná pro všechny typy pleti

 

Tvarohovo-medová maska s citronem pro všechny typy pleti

 

tvaroh_1Co budeme potřebovat:

1 lžíci tučného tvarohu

1 žloutek

1 lžičku tekutého medu

2 lžičky sušeného mléka

1 lžičku citronové šťávy

1 lžičku smetany

voda

ručník

Jak na to:

Vše smícháme, naneseme na pleť a necháme působit 30 minut. Poté smyjeme a osušíme čistým froté ručníkem. Maska je pro pleť velmi vyživující a osvěžující, vhodná pro všechny typy pleti

Pomerančová maska pro svěží pleť

 

pomeranč_1Co budeme potřebovat:

šťáva z půlky pomeranče

8 lžic hladké mouky

voda

ručník

 

 

 

 

Jak na to:

Smícháme šťávu z půlky pomeranče s 8 lžícemi hladké mouky, vymícháme do pasty. Naneseme na obličej a necháme 20 minut působit. Poté smyjeme vlažnou vodou a osušíme ručníkem.

Vitamin C z pomeranče podporuje prokrvení pokožky, zlepší obsah vlhkosti v kůži a napnutí tkání.

Mléko-medová maska proti akné

 

med_1Co budeme potřebovat:

2 lžíce medu

2 lžíce mléka

citronová šťáva

voda

ručník

 

Jak na to:

Všechny ingredience smícháme a směs vetřeme do pokožky vždy před spaním. Ráno opláchneme vlažnou vodou a osušíme.

 

Bramborová maska na pytle pod očima

 

váčky pod očima_2Co budeme potřebovat:

1 brambor

1 balení tvarohu

struhadlo

papírový kapesník

 

 

Jak na to:

Brambor nastrouháme a smícháme s tvarohem na hustší kaši. Nanášíme 2x po sobě a po několika minutách odstraníme papírovým kapesníčkem.

 

 

Odvar z kerblíku a máty na unavenou pleť

 

pleťová voda_1Co budeme potřebovat:

1 l vody

1 hrst lístku kerblíku

několik lístků máty

vatový tamponek nebo žínka

 

 

 

 

Jak na to:

Do 1 litru vroucí vody vhodíme hrst listů kerblíku a několik lístků máty a necháme 10 minut louhovat. Tímto nálevem pravidelně omýváme pleť, která se stává hladší a mladistvější, mizí vrásky a pokožka se pěkně vypíná.

 

Malinová maska pro suchou a citlivou pleť

 

maliny_1Co budeme potřebovat:

2 lžíce čerstvých malin

1 lžíci smetany

1 bílek

léčebný jíl (nemusí být)

voda

ručník

 

Jak na to:

Rozmačkáme maliny se smetanou a přidáme bílek. Směs naneseme na obličej a necháme působit 15 minut. Můžeme také smíchat maliny s léčebným jílem (koupíme v lékárně) a nanést na obličej. Smyjeme po 15ti minutách vlažnou vodou a pleť osušíme čistým ručníkem.